ملت بلون چیست-توضیح جامع راجع به تولیدملت بلون

پارچه ملت بلون چیست و چه کاربردی در صنعت پزشکی دارد؟

پارچه ملت بلون Melt Blown  یکی از لایه‌های تشکیل دهنده ماسک به‌شمار می‎رود. بیماری اپیدمیک کرونا سبب شده تا ماسک تنفسی پزشکی به عنوان یک کالای ارزشمند محسوب شود. ماسک‌ها زمانی می‌توانند موثر باشند که مانع از نفوذ ویروس به دهان و دستگاه تنفسی شوند. به همین دلیل لازم است تا در ساختار آنها از فیلتر استفاده شود. یکی از بهترین پارچه‌هایی که  می‎تواند به خوبی این وظیفه  را برعهده بگیرد، ملت بلون است.

پارچه ملت بلون چگونه ساخته می شود؟

در ساختار ماسک تنفسی سه لایه پارچه وجود دارد. جنس پارچه‌ها از اسپان باند و ملت بلون است. Melt Blown به عنوان فیلتر در بین دو لایه اسپان‌باند قرار می‎گیرد، به این ترتیب از نفوذ ذرات ریز گرد و غبار و عوامل بیماری‌زا مانند باکتری و ویروس کرونا به طور قابل ملاحظه‎ایی جلوگیری خواهد کرد. به این پارچه‌ها، پارچه‎های نبافته شده نیز گفته می‎شود. برای تولید آن از دستگاه‌های استفاده می‎شود که اصطلاحا مجهز به سیستم ذوب دمیده هستند. پارچه‎های Melt Blown به طور کلی در دو سایز کارگاهی و کارخانه‎ایی تولید شده و به بازار عرضه می‎شود.  در سایز کارخانه‎ایی پارچه با عرض یک تا  دو متر تولید خواهد شد و سایز آن در اندازه‎های کارگاهی به کمتر از یک متر می‎رسد. عرض پارچه بین 30 تا 80 سانتیمتر متغیر خواهد بود.

ماده اولیه و اصلی برای تهیه این پارچه، مواد پروپیلین است. این مواد تحت تکنولوژی  اکستروژن  ملت بلون قرار می‌گیرند. در تهیه پارچه‎های معمولی از مواد طبیعی مانند پنبه استفاده می‎شود. آنها به نخ تبدیل شده و سپس از طریق فرآیند بافندگی، به همدیگر پیوند داده می‎شوند. به این ترتیب قطعه‌ایی از پارچه در اختیار خواهید داشت.

در پارچه‎های نبافته مانند اسپان باند و ملت بلون، الیاف از طریق فرآیند بافت در کنار یکدیگر قرار نخواهند گرفت. بلکه با استفاده از دستگاه‎های تمام خودکار، حرارت و مواد شیمیایی، الیاف به صورت یکپارچه در کنار هم قرار می‎گیرند، به همین دلیل به آنها پارچه‎های نبافته شده گفته می‎شود. این فرآیند سبب می‎شود تا پارچه‎های ملت بلون خواص منحصربه‌فردی نسبت به سایر پارچه‌های دیگر داشته باشند. این فرآیند یک مرحله‌ایی بوده و در طی آن هوا  با شتاب بسیار بالا به مواد اولیه دمیده خواهد شد تا الیاف نازک، شکل یک شبکه را به خود بگیرند.

ویژگی های پارچه های ملت بلون چیست؟

از جمله ویژگی‌های پارچه Melt Blown می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جاذب بودن مایعات
 • مقاومت بالا در برابر نفوذ باکتری و ویروس
 • مقاوم در برابر ضربه
 • فیلتر مناسب برای ماسک
 • مقاوم در برابر حرارت
 • استحکام بالا
 • بافتی نرم و لطیف
 • خاصیت کشسانی و ارتجاعی بالا
 • سازگار به محیط زیست
 • سبک بودن
 • غیر سمی

تولید کالاهای پزشکی مانند ماسک یکی از رایج‏ترین و مهمترین کاربرهای این پارچه به‎شمار می‎رود. این موضوع با شیوع کووید 19 اهمیت بیشتری پیدا کرده است.  همچنین از این پارچه برای تولید لباس‎های یکبار مصرف، لباس‌های جذبی برای آن دسته از بیمارانی که به بی‎اختیاری دچار هستند، پدهای بهداشتی بانوان و … استفاده خواهد شد. تولید لباس‎ و کاورهای بیمارستانی، فیلترهای تصفیه آب و فیلترهای صنعتی از دیگر کاربردهای این پارچه به‌شمار می‎روند.

آیا پارچه ملت بلون همان اسپان باند است؟

اسپان باند از دیگر پارچه‎های نبافته‎ایی است که برای تولید محصولات پزشکی مانند گان جراحی، شان بیمار ( لباس بیمار)، ماسک و … مورد استفاده قرار می‎گیرد. ممکن است آن را با نام پارچه‎های یکبار مصرف و یا سوزنی نیز بشنویید. به طور کلی می‎توان فرآیند  تولید اسپان باند و Melt Blown از نظر تجهیزات یکسان دانست. هر دو پارچه در زمینه پزشکی کاربرد وسیعی دارند، با این حال دو تفاوت عمده برای آنها در نظر گرفته خواهد شد:

 • میزان دما و حجم هوایی که برای نازک کردن رشته‎ها به کار می‏رود.
 • مکان کشیده شدن رشته‌ها و میزان نیرویی که برای نازک کردن آنها اعمال می‎شود.

همانطور که گفته شد، برای تولید پارچه های ملت بلون از هوا در دمای بالا استفاده می‌شود. شدت دما برابر دمای ذوب پلیمر و یا حتی بالاتر از آن است و نازک کردن رشته‎ها زمانی که پلیمر در حالت مذاب است، انجام خواهد شد. در این حالت نیروی نازک کننده در ناحیه نوک قالب اعمال می‎شود.

در تولید پارچه‎های اسپان باند، از حجم هوای کمتر و با دمای کمتر استفاده خواهد شد. در این روش ابتدا مواد پلیمری سرد شده  و سپس نازک خواهند شد. نیرو برای نازک کردن رشته‌ها در برخی از نقاط تارساز و یا قالب اعمال خواهد شد.

ویژگی پارچه های اسپان باند چیست؟

از جمله ویژگی‎های اسپان‌باند به موارد زیر اشاره شده است:

 • رنگ‎بندی متنوع
 • لطافت
 • وزن کم
 • آنتی باکتریال
 • ضد آب بودن

این نوع از پارچه‎ها به صورت چند لایه نیز تولید می‎شوند. تعداد لایه‌ها  می‎تواند از یک تا سه عدد باشد. اگر پارچه به صورت سه لایه تولید باشد به صورت s3 و یا sss نشان داده خواهد شد. در هر صورت تعداد لایه در کنار حرف s نوشته می‎شود.

کاربرد پارچه ملت بلون و اسپان باند در لباس یکسره ایزوله

مدتی است که که با لباس یکسره ایزوله بیش از هر زمانی دیگری آشنایی داریم، آنها اکنون به یکی از مهمترین پوشش‎های کادر پزشکی تبدیل شده‌ا‌‌ند. لباس یکسره ایزوله، همان لباس‎هایی هستند از سر تا پای پزشکان و پرستاران را می‎پوشانند. آنها شامل کلاه، پیراهن و شلوار هستند  و همانطور که از نامشان پیدا است به صورت یکسره دوخت و استفاده می‎شوند. برای آنها در قسمت جلو، یک زیپ در نظر گرفته است که توسط قاب پوشانده خواهد شد. این امر به دلیل جلوگیری از نفوذ عوامل بیماری‎زا مانند ویروس و باکتری است.

در تهیه لباس یکسره ایزوله باید از پارچه‎هایی استفاده شود که ایجاد گرما نکرده، در برابر حرارت و پارگی مقاوم باشند، منجر به عرق کردن کادر پزشکی نشود، قابلیت تنفس داشته  و در عین حال نیز سبک باشد. بهترین پارچه برای این منظور تایوک معرفی شده است. شرکت آمریکایی دوپونت، تکنولوژی ساخت آن را در دست دارد و از آنجا که کشور در تحریم  است، دسترسی کادر پزشکی به این نوع از لباس‎ها بسیار محدود است، به همین دلیل از پارچه‎های ملت بلون و اسپان‌باند در تولید داخلی آن استفاده می‎شود. این لباس می‎تواند به صورت یک و یا چند لایه دوخته شوند. پارچه Melt Blown به عنوان فیلتر مورد استفاده قرار خواهد کرد.

 

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

بدون دیدگاه on ملت بلون چیست-توضیح جامع راجع به تولیدملت بلون

Leave A Comment

فهرست
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم