ملحفه یکبار مصرف معمولا به دو صورت ساده و کشدار تولید می شود.
بسته نوع مصرف و اندازه تخت نوع ساده و یا کشدار بودن و همچنین اندازه عرض و طول ملحفه مشخص می شود.
اندازه های متداول مورد استفاده   ملحفه کشدار 120-220 سانتی متر،160-260 سانتی متر،80-220 سانتی متر،100-220 سانتی متر می باشد.
همچنین سایزمتداول مورد استفاده در ملحفه ساده 120-200 سانتی متر می باشد.
در ملحفه کشدار برای راحتی استفاده و محکم شدن ملحفه دور تخت در دو سمت عرضی ملحفه کشدوزی می شود.
گرماژ مورد استفاده ومتداول بازار معمولا 17،20،25،30گرم می باشد ولی بنا به مصرف ،گرماژهای 17،20،25،30،40و45 گرم نیز تولید میشود که در واقع گرماژ همان ضخامت لباس می باشد.در اصل برای استفاده ملحفه ضخامت تا 30 گرم کافی و جوابگو می باشد.
رنگهای متداول موجود دربازار ابی تیره ،ابی روشن،سفید وصورتی می باشد ولی رنگ سفید بیشترین مورد استفاده را در بخش درمانی و بیمارستانی دارد.
جنس مورد استفاده در این ملحفه پارچه اسپان باند می باشد که در واقع یک نوع پارچه با الیاف pp یا پلی پروپیلن هست که به صورت نبافته از طریق ذوب کردن چیپسهای pp و پاشیدن و سرد کردن انها توسط دستگاههای بزرگ و حساس nonwoven به وجود می اید که در واقع نوع اسپان باند ان دارای الیاف ورشته های بلند ذوب شده می باشد که باعث شده تا مقاومت عرضی و طولی پارچه در حد مطلوبی باشد.قبل از این پارچه های موجود در بازار از همین جنس ولی با الیاف ذوب شده کوتاه تری بود که به نام  ترموباند شناخته میشد(  (TERMOBANDکه مقامت کمتری نسبت اسپان باند داشت.
این پارچه ها مصارف بسیاری در صنعت دارا می باشند ولی نوع پزشکی ان تا گرماژ 50 گرم تولید می شود.
در واقع منظور از 50 گرم ،وزن پارچه در ابعاد یک متر در یک متر می باشد که اگر وزن شود 50 گرم هست.یعنی اگر کسی بخواهد گرماژ پاچه را بدست اورد کافی است چند متر از پارچه را وزن کند و با توجه به عرض و متراژ پارچه نمونه با یک تناسب ساده گرماژ پارچه را می تواند بدست اورد.
لازم به ذکر است پارچه اسپان باند با مصرف پزشکی در کارخانه توسط اشعه گاما، انتی باکتریال می شود تااز میکروب و الودگی پاک شود.
این پارچه ها معمولا دارای خاصیت ابگریزی می باشند ویعنی اب به سختی در ان نفوذ می کند.
در بعضی انواع پارچه که به ان sms می گویند و تنها یک کارخانه در حال حاضر قادر به تولید ان می باشد(بافتینه) از یک لایه ملت بلون در ان استفاده شده که مقاومت پارچه را در برابر نفوذ الودگی چندین برابر میکند.
این نوع پارچه در گرماژهای متداول 34،25،20،17 و45 گرم تولید شده و دارای زیر دست نرم تر و کم رنگ تر نسبت به پارچه معمولی اسپانباند می باشد.
از دیگر خواص ان خاصیت ابگریزی بیشتردر ان نسبت به اسپان باند معمولی بوده که اب سخت تر در ان نفوذ می کند.
ازگرماژهای 17،20و25 در صنعت ماسک هم استفاده می شود.
فهرست
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم